Одзвонило старом звону

staro zvono

Ових дана у ОШ „Светозар Милетић“ У Гардиновцима  једно необично школско звоно послато је у заслужену пензију.  Школа у Гардиновцима постоји још од 1875. године и својим изгледом подсећа на многе сеоске школе, а уочљиву разлику чини то шта у њеном дворишту већ деценијама школским временом командује један необични старина. То је звоно које заправо и није звоно, већ комад дебеле металне цеви окачене на невелик стуб, а у „комплет“ спада и тања метална шипка којом дежурни ученик удара да би произвео распукли звук и у последњем тренутку спасао неког срећника. Време је неумољиво, па је и ово необично звоно заслужило „пензију“, а његову улогу ће преузети „електрични колега“. Ипак, старо звоно остаје „на стражи“ на свом старом месту и нестрпљиво чека нестанак струје да опет буде онај свима знани „Звонко Спасић“ .

Стево Диклић