Писмо непознатом војнику

Дана 20.12.2018. године у нашој школи је одржан угледни час српског језика посвећен победи српске војске у Великом, тј.  Првом светском рату. Главни део часа почео је гледањем power-point презентације коју су припремили сами ученици, а која приказује главне догађаје везане за избијање Првог светског рата, као и ток рата. Након приче о повлачењу и страдању српске војске преко Албаније, уследило је казивање стихова Милутина Бојића „Плава гробница“ и наставак приче о пробијању Солунског фронта и ослобођењу Србије. Кроз реферат ученици су говорили о два важна догађаја за историју нашег народа: присаједињењу Срема, Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији на народној скупштини у Новом Саду 25. новембра 1918. и стварање Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца првог децембра 1918. Након тога следило је читање најбољих литерарних радова на конкурсу „Писмо непознатом војнику“ на ком су учествовали ученици старијих разреда у две категорије: пети и шести разред и седми и осми разред.

Час је био занимљив, а ученици су били мотивисани да пажљиво слушају и учествују. Такође, занимљив им је био спој историје и градива српског језика, тако да смо са часа сви изашли  веома задовољни.

Јелена Влашки Радосављев