„Мали Пјер“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У ОШ „Светозар Милетић“ ове године је по први пут одржано Такмичење за најбољу дечију карикатуру „Мали Пјер“. Ово такмичење налази се у календару такмичења чији покровитељ је Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а организатор је Удружење „Пријатељи деце Србије“. Школско такмичење одржано је током фебруара, а општинско у марту. На конкурс се одазвао доста велик број деце- с обзиром да као школа учествујемо први пут и да још нису биле најјасније пропозиције такмичења .На такмичењу су учествовали ученици V-VIII разреда из Титела, Лока и Гардиноваца, а веома активни су били ученици I-IV разреда из Титела, Лока , Гардиноваца и Вилова. Ученици из Шајкаша и Мошорина нису учестовали у такмичењу. По завршетку општинског такмичења, радови су прослеђени у Београд на републичко такмичење, али је пре тога у школској библиотеци приређена изложба победничких радова коју су могли да посете заинтересовани ученици и наставници.
Важно је још да се каже да пропозиције такмичења дозвољавају да више радова добије исти број бодова, што значи да је дозвољено да буде више првих, других и трећих места,a резултат такве ситуације је следећи:

У категорији ученика I-IV разрда:

• прва места су освојили Славица Миклић и Антонија Беук,
  • друго место припало је Јелени Вукотић и Љубомиру Вукотићу,
  • треће место припало је Маји Сувајац и Невени Пилић.

У старосној категорији V- VIII разреда:

• прва места су освојили Марина Барјактаров, Тамара Чорто, Немања Калаковић, Клаудија Барна, Александра Бурка и Магдалена Карановић.
  • Друга места су припала Николини Пуач, Теодори Раданов, Љубици Џамбас, Јовани Тома и Матеи Стевановић.
  • Трећа места су освојили Валентина Дошен, Љиљана Галић, Душан Поповић и Митар Митрић.

Кратко образложење назива такмичења „Мали Пјер“:
Петар ПЈЕР Крижанић (1890-1962. ), писац и есејиста, један од родоначелника југословенске карикатуре и оснивач хумористичког листа „Ошишани јеж“.
После његове смрти у његову част установљена је награда „Пјер“. Од тога је изведена дечија варијанта „Мали Пјер“. Петру Крижанићу Пјер је био псеудоним под којим је објављивао своје карикатуре.

Стево Диклић