У ОШ „Светозар Милетић“ представљена брошура „Општина Тител 1918-2018“

У складу са договором постигнутим на  Одбору за обележавање 100 година од присаједињења Војводине Србији, почело је представљање брошуре „Општина Тител 1918-2018.“ аутора Драгана Колака. Како је одлучено на трећој седници Одбора одржаној у првој половини септембра, брошура која је у првом издању штампана у 1000 примерака, требало је да буде доштампана у неколико стотина примерака џепног формата и подељена одговарајућим људима и организацијама као што су угоститељски објекти, продавнице, школе, посластичарнице, пекаре и друга места где се људи окупљају. Такође је донесена одлука да аутор брошуру представи у школама на подручју општине Тител и да ту буде обухваћено наставно и друго особље, али и ученици за које би представљање било на нивоу који је у складу са њиховим узрастом.

Представљање брошуре у ОШ „Светозар Милетић“ У Тителу уследило је неколико дана по представљању исте на Радио Брегу.
Директор школе, мр Петар Којић сазвао је седницу Наставничког већа на којој су обавезу присуства имали сви наставници и стручни сарадници, а проведено време на презентацији брошуре биће урачунато у стручно усавршавање које је обавезно за све запослене у просвети.
Драган Колак као бивши дугогодишњи просветни радник вешто је прилагодио трајање свог предавања како би задржао пажњу присутних. У уводном делу било је речи о ситуацији у свету уочи Првог светског рата, који је због  највећег сукоба зараћених страна у дотадашњој историји човечанства, назван Велики рат. У следећој фази предавања акцент је стављен на збивања у ближем окружењу – посебно на дешавања у местима данашње општине Тител. Истакао је жал за споменицима и обележјима из тога времена који су нестали због сплета несрећних историјских околности. Ту свакако спадају споменик краљу Александру I  Ујединитељу и спомен плоча погинулим, помрлим и живим добровољцима из Титела 1915-1918. која је некада била на зиду цркве Успења Пресвете Богородице. Плоча је на жалост у међувремену изгубљена или отуђена, али постоји оригинални текст који је аутор брошуре својевремено преписао у намери да то време отргне од заборава, па се сада залаже да се, уколико се не пронађе оригинал, постави на цркву нова плоча са идентичним  текстом који гласи:

СПОМЕНИК
 погинулим, помрлим и живим добровољцима из Титела
                                           1915- 1918
                      У покој душе Господу дадоше душе слуге
                            твојих који дадоше животе своје за
                                                 отаџбину
                          Јаша Црнић        Светозар Влајков
                          Живко Попов      Петар Прокин
                                     Миладин Миладинов
                         Спаси Боже људе своје који се
                        из борбе за народ и слободу живи
                              вратише у домове своје
                   Рада Бешлин              Прока Хрњаковић
                   Живко Бешлин          Живан Пејин
                   Никола Болманац     Душан Прокин
                   Емил Макарић           Војислав Раданов
                   Андрија Бошњак       Сава Хрњаковић
                   Емил Аврамов            Милан Војновић
                   Емил Ченћан              Живан Белегишан
                   Марко Мутић             Александар Маринков
                   Александар Чавић    Павла Стражмештер
                   Бранко Чавић             Милорад Маринков
                   Светислав Сремац     Марко Аврамов
                   Обрад Прокин            Глиша Иванов
                   Милош Прокин         Рихард Херман

По завршетку предавања, договорена је презентација за ученике која ће бити нешто краћа и прилагођена узрасту.
Текст и фото Стево Диклић